fbpx

Справедливість, доброчесність, лідерство: Аспен Інститут Київ провів семінар для Національної служби посередництва і примирення

9 — 10 травня Аспен Інститут Київ провів провів семінар “Справедливість, доброчесність, лідерство” для керівників регіональних відділень Національної служби посередництва і примирення України. Захід відбувся за підтримки проєкту Ради Європи “Посилення соціального захисту в Україні”.

Ініціював проведення семінару Дмитро Кухнюк — голова Національної служби посередництва і примирення України та випускник семінару “Справедливість, закон і суспільство”. Після отриманого Аспен-досвіду пан Дмитро вирішив, що такий щирий діалог та обмін ідеями буде цінним для працівників Служби. 

За словами Дениса Полтавця, директора програмного розвитку Аспен Інституту Київ, українське суспільство переживає такий етап свого розвитку, коли не має практичного досвіду адресування викликів, з якими стикнулося внаслідок повномасштабної війни. Відповідно, потрібне максимально широке залучення до діалогу стейкголдерів різних сфер, щоб з’ясувати як продуктивно діяти в нових умовах. Один з таких викликів — задоволення великого запиту на справедливість. 

—Загальний суспільний запит на справедливість зростає, інколи — в не досить конструктивних формах. Національна служба посередництва і примирення має від суспільства мандат на вирішення, можливо, одного з найбільш значущих типів подібних спорів — трудових. Розуміння співробітниками служби, які конкретні форми може прийняти справедливість у наших реаліях — вкрай важливе. Оскільки балансування інтересів роботодавців, працівників, профспілок, держави — це один зі стовпів на яких тримається українське суспільство. Від цього доволі динамічного балансу залежить ефективність і нашого спротиву, і розвитку.  

Дмитро Кухнюк наголосив, що справедливість, доброчесність і лідерство не випадково стали основною темою семінару. 

— Справедливість, доброчесність і лідерство — цінності нашої Служби, які ми всі разом розробили на стратегічній сесії в грудні минулого року. Рухаючись далі в цьому напрямку, ми б хотіли прийти до спільного визначення — що таке справедливість, як ми розуміємо доброчесність, у чому є наше лідерство. Національна служба посередництва і примирення є важливим фактором в питаннях соціального діалогу, який набуває особливого значення у зв’язку з євроінтеграційними процесами, широкомасштабним вторгненням, цифровізацію. Тож, слідування цим людським чеснотам є надзвичайно важливим для працівників Служби, яка має забезпечувати мир в трудових відносинах, злагоду та сталий розвиток суспільства. 

На думку Ерленда Фалка, заступника голови Офісу Ради Європи в Україні, підтримка подібних заходів зміцнює спроможність державних органів і сприяє створенню та реалізації політик та практик у сфері соціальних та трудових прав, які відповідають європейським стандартам. 

— Європейська соціальна хартія встановлює стандарти щодо колективних трудових відносин для спільних консультацій, колективних переговорів, вирішення трудових спорів і колективних дій. Ратифікована Україною Стаття 6 Хартії «Право на укладання колективних договорів» безпосередньо стосується діяльності Національної служби посередництва і примирення. Чесність, лідерство та справедливість — надзвичайно важливі концепти для представників Служби, оскільки її роль у вирішенні колективних трудових спорів, медіації, запобіганні колективним трудовим спорам та сприянні соціальному діалогу є визначальною.

Серед питань, які у ході діалогу порушували учасники:

  • Необхідність більш чіткого розуміння динаміки на ринках праці.  
  • Виникнення нових груп в українському суспільстві, типів відносин та викликів, пов’язаних з ними. Зокрема, йшлося про внутрішньо переміщених осіб.
  • Розбудова відносин держави і бізнесу. 
  • Розвиток спроможності трудових колективів і їх об’єднань, роль Служби у цих процесах. 

Також Максим Щербатюк, програмний директор Української гельсінської спілки з прав людини, представив систему Європейської соціальної хартії для учасників заходу. 

Модерували семінар Денис Полтавець, директор програмного розвитку Аспен Інституту Київ, та Расім Бабанли, Перший заступник керівника апарату Верховного Суду. 

Координувала проведення семінару Олена Фоміна, директорка програмних напрямів Аспен Інституту Київ.

Нагадаємо, що раніше Аспен Інститут Київ за підтримки Ради Європи також провів для Національної служби посередництва і примирення семінар “Соціальний діалог як інструмент порозуміння”.  

Семінар пройшов за підтримки проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні», що має на меті досягти того, щоб уразливі групи осіб, зокрема населення, яке постраждало від війни, користувалися підвищеним рівнем соціальних прав та соціального захисту. 

X