fbpx

Аспен Інститут Німеччина: cьомий #UkrainianDialogue про те, як рухатися далі

Аспен Інститут Київ провів сьому міжнародну дискусію #UkrainianDialogue разом зі своїм партнером Аспен Інститутом Німеччина. Модерувала дискусію Др. Штормі-Анніка Мільднер, виконавча директорка Аспен Інституту Німеччина. Зі вступним словом виступила Юлія Тичківська, виконавча директорка Аспен Інституту Київ. Головна мета проєкту  #UkrainianDialogue – створити діалогову платформу між українськими лідерами та міжнародними представниками про те, як підтримати Україну заради перемоги. 

Ярослав Грицак: Основною стратегією має бути «покинути минуле позаду та почати нову главу історії»

Ярослав Грицак — історик, професор Українського католицького університету, член наглядової ради Київського інституту Аспен. Ярослав переконаний, що важливо почати думати про умови української перемоги. Він підкреслив, що однією з перших жертв війни є історична правда.

— Тому що Росія думає про історію в минулому. Путін мислить як імперіаліст 19-го століття. Але головна відмінність між Росією та Україною – у політичних традиціях. Така громадська організація, громадянський інститут, громадянська стійкість і багато іншого в Україні дуже сильно ввійшли в історію. Це тому, що у нас інша історія.

Пан Ярослав також є членом німецько-української історичної комісії, і основною стратегією в історії має бути «залишити минуле та почати новий розділ в історії».

— Я живу у Львові, це місто, де розташований мій університет. Львів знаходиться в найзахіднішій частині України. Це колишнє польське та австро-угорське місто. Його історія також надала йому особливого культурного розмаїття: єврейської, вірменської, німецької тощо. Це як ковчег. Можна порівняти Львів із Сараєво: місто, яке має дуже схожу історію, різноманітність і, на жаль, багато конфліктів. Особливо польсько-український конфлікт, який я можу порівняти з французько-німецьким чи польсько-німецьким конфліктами. Але ми примирилися, і ви чітко бачите, який рівень підтримки надає зараз Польща. Це навряд чи було б можливим 30-40 років тому. Це приклад того, що ми намагаємося зробити: ми хочемо подолати історію. Приблизно так, як це зробили німці.

Наталія Яресько: “Вартість збитків, нанесених Росією, буде однією, а вартість відновлення країни — зовсім інша”

Наталія Яресько — голова Наглядової Ради Аспен Інституту Київ та Міністерка фінансів України (у 2014 — 2016 роках). Пані Наталія говорить, що перемога України матиме кілька складових. Перш за все – військовий успіх. Друга складова — відбудова, оновлення нашої країни, відновлення України як великої європейської нації. Щоб досягти цього, потрібне членство у Європейському Союзі. Україна має знову приєднатися до європейської родини націй не лише з історичної, а й з економічної точки зору. 

Пані Наталія зазначає, що оцінити реальну суму збитків, нанесених Україні наразі неможливо. Росія продовжує бомбардувати та руйнувати нашу країну. Згідно з міжнародним звітом, підготованим CEBR, капітальні збитки України у період з 2014 по 2020 роки на Донбасі та у Криму оцінювалися у близько 120 мільярдів доларів. Ці регіони — 7% території України. Крім того, велася наземна війна, без бомбардувань. Якщо екстраполювати, збитки становитимуть близько трильйона доларів. Пані Наталія додала, що визначення «план Маршала» в цьому випадку не підходить.

— У строгому сенсі план Маршалла в нинішніх доларах становив 115 мільярдів. Це навіть не близько до тієї суми, яка буде потрібна для України. Крім того, план Маршалла насправді не передбачав перебудови. А більшість із нас говорить про перебудову, оновлення, ревіталізацію. План Маршалла насправді передбачав вкладення доларів в європейську економіку та створення економічної платформи для об’єднання Європи.

Наталія Яресько впевнена, що в нашій країні ніхто не захоче відбудовувати радянську Україну. Українці зможуть перебудувати власну країну як зелену, енергоефективну. А також відбудувати її як країну для людей з використанням найкращих технологій, архітектури та бачення спільноти. 

— Вартість збитків, нанесених Росією, буде однією, а вартість відновлення країни — зовсім іншою. План, візія відновлення мають виходити від народу України та українського уряду, але західний світ не підтримуватиме цей план без проведення заходів для зміцнення довіри, збільшення прозорості та боротьби з корупцією. З точки зору майбутнього України, має бути координація з міжнародною спільнотою, яка надаватиме кошти.

Лана Зеркаль: «Ця війна сталася через те, що Путін був більш ніж впевнений у поблажливому ставленні до себе»

Лана Зеркаль – колишня заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції. Пані Лана підкреслила, що Росія використовує газ як зброю. Наслідки такої політики можна побачити на прикладах Польщі та Болгарії. Росія вирішила просто перервати постачання газу, не продовжуючи контракти з цими країнами. Такий шантаж вони використовують постійно.

— Ми сподіваємося, що перший крок буде зроблено із введенням санкцій щодо нафти. Навіть тут ми бачимо, що 2 країни, Угорщина та Словаччина, хочуть мати особливі умови. Це руйнує європейську єдність і створює можливість для інших також вимагати особливих умов. Крім того, Росія отримує можливість маніпулювати та пропонувати додаткові привілеї деяким країнам, деяким компаніям. І таким чином продовжувати шантажувати Європу та світ своєю політикою та бажаннями. Втрати, які світ може понести через продовження війни, набагато вищі, ніж будь-які можливі економічні втрати через незапровадження санкцій одночасно в усіх країнах. 

Лані Зеркаль довелося пройти через переговори з Росією в тристоронньому форматі. Особливо в 2014 році, коли росіяни були проти угоди України з Європейським Союзом і не хотіли, щоб вона була підписана. Пані Лана каже, що 18 раундів були проведені без жодної надії на успіх. Це зумовлено лише тим, що багато людей в Європі вважали, що було б корисно догодити росіянам і продовжувати мати з ними справи, незважаючи на війну.

— Наміри догодити росіянам, не заважати і не дратувати їх привели до цієї війни. Вона сталася через те, що Путін був більш ніж впевнений у поблажливому ставленні до себе. Причиною стала європейська політика. Ви повинні розуміти різницю в менталітеті. Росіяни не думають так само, як європейці, тому що вони не вірять у правління більшості. Вони не вірять в цінності. У них абсолютно інший підхід до цінностей. У них абсолютно інакша культура та історія. 

Антон Кориневич: Ця війна почалася з окупації Криму і закінчиться деокупацією Криму

Антон Кориневич був Постійним представником Президента України в Автономній Республіці Крим з 2019 по квітень 2022 року. Він наголосив, що ця війна почалася в лютому 2014 року з окупації Криму, і вона має закінчитися деокупацією Криму та інтеграція півострова до українського правопорядку.

— До 24 лютого здавалося, що деякі країни вирішили діяти так: «Забудьмо про Крим, головне, щоб Росія не пішла далі. Але це була неправильна стратегія. Як ми побачили, одна з найбільших атак прийшла з Криму з метою захопити контроль над Південною Україною. Отже, поки деякі частини України залишаться під контролем Росії, вся ця трагедія 24 лютого повторюватиметься знову і знову.

Пан Антон зазначив, що до 24 лютого Росія була серйозно стурбована активною взаємодією України з Кримом з 2019 року. Серед головних досягнень – ухвалення Указу Президента, стратегії деокупації та реінтеграції Криму, прийняття закону про корінний народ, передусім для кримських татар, а також створення Міжнародної Кримської платформи у серпні 2021 року.

Також пан Антон зазначив, що в майбутньому міжнародну Кримську платформу можна розглядати як своєрідну комунікаційну платформу, щоб зрозуміти, як Україна може рухатися вперед і як ми можемо боротися з російською агресією проти України.

Ми вдячні Аспен Інституту Німеччина за підтримку та можливість вести діалог з німецькою Аспен-спільнотою.

Українські лідери розповідають про особливості російського та українського суспільств, причини російського вторгнення в Україну, його наслідки для інших країн, та шляхи, як західна спільнота може допомогти захистити цінності та мир у світі. Це не лише аналітика та інсайти, а й особисті історії боротьби за свободу та гідність.

Дивіться на YouTube
Слухайте на Apple Podcasts
Слухайте на Google Podcasts
Слухайте на Spotify

X